Level 9 Level 11
Level 10

Karta graficzna


16 words 0 ignored

Ready to learn       Ready to review

Ignore words

Check the boxes below to ignore/unignore words, then click save at the bottom. Ignored words will never appear in any learning session.

All None

Ignore?
ISA
Pierwszy interfejs kart graficznych
GPU
Główna jednostka obliczeniowa karty graficznej odpowiadającą za generowanie obrazu. Jego podstawowym zadaniem jest odciążenie głównego mikroprocesora od większości obliczeń związanym z grafiką.
Graphics Processing Unit
GPU (skrót)
VRAM
Specjalna odmiana pamięci RAM stosowana w kartach graficznych przeznaczona wyłącznie do przetwarzania informacji o obrazie, teksturach oraz danych o głębi.
ROM
Pamięć przechowująca dane
Read Only Memory
ROM (skrót)
RAMDAC
Układ scalony na karcie graficznej przeznaczony do zmiany sygnału cyfrowego na analogowy.
Random Access Memory Digital to Analog Converter
RAMDAC (skrót)
Cieniowanie (shader)
Program opisuje właściwości pikseli oraz wierzchołków. Pozwala na skomplikowane modelowanie oświetlenia i tekstur. Jest jednak wymagające obliczeniowo.
High Dynamic Range Rendering
Sposób generowania sceny trójwymiarowej przy użyciu większego niż normalnie zakresu jasności. Efektem tej technologii jest scena z realistycznym oświetleniem.
Antyaliasing
Technologia wygładzanie krawędzi poprzez nałożenie dodatkowych pikseli o mniejszym nasyceniu i jasności niż piksele obiektu oraz poprzez niewielką zmianę położenia pikseli w pobliżu krawędzi.
Mapowanie wypukłości (bump mapping)
Sposób teksturowanie obiektów symulujący wypukłości powierzchni, bez ingerencji w geometrię obiektu trójwymiarowego. Efektem może być gładka kula wyglądająca jak by była nierówna.
Eyefinity
Technologia opracowana przez ATI pozwalająca jednej karcie graficznej obsługiwać wiele monitorów.
CrossFire
Łączenie kart ATI (Radeon)
SLI
Łączenie kart Nvidia (GeForce)
Scan Line Interleave
SLI (skrót)